Mikroklíma

Použitie masívneho dreva ako jediného stavebného materiálu zaručuje použitie všetkých fyzikálnych vlastností, ktoré sú jeho prirodzenou vlastnosťou. Jedinečným prvkom stien, ktoré sa nedajú dosiahnuť v iných konštrukčných technológiách, je vysoká difúzivita vodnej pary, ktorá ovplyvňuje reguláciu vlhkosti vo vnútri, kompenzujúc periódy sušenia vzduchom (napríklad doba zahrievania) a jej nadmernú vlhkosť.

Teplota povrchu má silný vplyv na pocity používateľov. Väčšinu tepla z našich tiel strácame sálavými stratami, ktorých intenzita je ovplyvnená blízkosťou iných povrchov. Takže ak stojíme blízko chladného povrchu, ako je kovový panel, teplo sa odoberá z našich tiel a to zase vyvoláva nepríjemný pocit. Tento účinok však závisí od okolitej teploty. Chladný panel sa preto môže v horúcom počasí považovať za príjemne chladný.

Pre našu vnútornú atmosféru a vzájomné vzťahy to znamená, že ak sa materiály so studenými povrchmi (zvyčajne materiály na báze minerálov) používajú na vnútornej strane steny, vyžaduje sa o niečo vyššia teplota miestnosti, aby sa vytvorilo príjemné prostredie, ako v prípade „teplých“ materiálov (ako je napr. drevo). Správny výber materiálov preto môže šetriť energiu, pretože v zime nemusia byť miestnosti príliš vyhrievané.